Zaštita protiv demona koji ubijaju decu: amajlije materice u kasnoantičkom i vizantijskom magijskom svetu

Autor Heta Bjorklund

Doktorska disertacija, Univerzitet u Helsinkiju, 2017

Apstrakt: Ova doktorska disertacija ispituje lekovito-magijske amajlije koje se odnose na matericu i zaštitu žena i dece, prateći tradiciju magijskih tekstova i mitologiju i narodne priče o demonima za koje se veruje da ubijaju decu i porodilje. Amuleti i narodne priče o demonima od kojih se verovalo da štite su isprepletene. Amuleti se ne mogu proučavati samo kao arheološki ili istorijski predmeti umetnosti, već se moraju uzeti zajedno sa narodnim pričama i narativnim čarolijama. Amajlije o kojima se govori u ovoj disertaciji potiču iz kasne antike (250-750 n.e.) i srednjovizantijskog perioda (843-1204 n.e.), a potiču iz oblasti Sirije, Palestine, Egipta, Grčke i Male Azije. Priče o demonima od kojih su ovi amajlije štitili su još ranije; prvi spomeni datiraju iz vremena Safo u arhaičnoj Grčkoj (6.-7. vek pre nove ere), a i dalje se pojavljuju u rukopisnim kopijama sve do 15. veka nove ere.

Amuleti o kojima se govori u ovoj disertaciji predstavljaju samo delić amajlija od antike do vizantijskog vremena namenjenih za pomoć u trudnoći i porođaju. Moraju se posmatrati kao deo tradicije amajlija i narativnih amajlija (priče koje su i same delovale kao magijska zaštita) od demona koji izazivaju bolesti. U narativnim čarolijama, demon (koji je i uzrok bolesti i sama bolest) je prikazan kao životinjski, neljudski i obično se diže iz mora. Ona sreće božansku figuru (Artemidu u starijim verzijama priče, kralja Solomona, Isusa ili Devu Mariju u kasnijim), koji je ispituje i proteruje.

Pored toga, predlažem da gledanje amajlija u kontekstu verovanja u urokljivo oko može pomoći da se objasne mnoge njihove karakteristike i prateće priče. Smatralo se da zlo oko izaziva sve vrste bolesti. Kontekstualizovano u smislu indoevropske i semitske mokro-suve podele života, zlo oko krade tečnosti života: majčino mleko, krv i seme. Napadajući samu suštinu domaćinstva i njegov dalji opstanak (tj. reprodukciju), urokljivo oko je bilo značajan element iza amajlija i narativnih amajlija. Štaviše, koncept urokljivog oka bio je izuzetno važno sredstvo u rešavanju sukoba u malim, blisko povezanim zajednicama, jer se konkretan sukob mogao rešiti prebacivanjem krivice na nematerijalnog žrtvenog jarca uz održavanje društvene kohezije tako što se ne identifikuje nijednog pojedinca kao krivca. .

Čitav tekst na linku

https://helda.helsinki.fi/server/api/core/bitstreams/3196d91b-2296-49cf-9e6a-f6f7de23e999/content

https://www.medievalists.net/2019/04/protecting-against-child-killing-demons-uterus-amulets-in-the-late-antique-and-byzantine-magical-world/?fbclid=IwAR07Ak6kuAOd8LVAFDnXdNzPuMxIM4L4jFpjsxxceWutU0m2vtgpOvuNT8M

Fejsbuk Komentari
Baner

OSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo vas unesite vaše ime ovde