PočetnaTradicije i društvaU slavu Sunca-obelisci-falusni simboli od Egipta do trga Bazilike Sv.Petra u Rimu

U slavu Sunca-obelisci-falusni simboli od Egipta do trga Bazilike Sv.Petra u Rimu

 

Oduvek je Sunce zauzimalo posebno mesto u mitologiji ,religijama i okultnim učenjima.Dugo se obožavalo kao personifikovano božanstvo u vavilonskim,egipatskim,rimskim ,grčkim i drugim velikim civilizacijama. Alhemijski proces pretvaranja olova u zlato u svojoj biti predstavlja prosvetljenje.Sunce je svetlost.Izvor života i stvaranja.Sunce nije samo kralj neba koji daje zivot na zemlji, vec i njegova nevidljiva energija ,prana, stvara i održava naš unutrašnji svet.

Gotovo svi simboli bogatstva Sunca postoje u današnjim

rimokatoličkim katedralama. Sveti Petar u Rimu ima jednu od največih zbirki paganskih simbola na svetu. Glavni oltar u sv. Petru, Bernini’s Canopi, ima simbole obozavanja zmije, sunca i meseca, i muških i ženskih oblika sunčanih zraka. Na oltaru se nalazi statua papa Jovane ne (jedini ženski papa u istoriji) prikazana u bolovima na porodjaju koji predstavljaju radjenje suncevog boga. Ovi simboli obozavanja Sunca koji se nalaze u rimokatolicizmu ,a datiraju jos iz vremena kaldejaca i mogu se naci na gotovo svim katedralama..

Trg bazilike Sv. Petra se sastoji se od najveceg solarnog tocka na svetu. Trg je kruzni i tocak ima osam krila.Bolje receno, na Trgu Svetog Petra, nalazi se tocak u krugu tockova, koji predstavlja reprodukciju prestola Boga, kako je opisao prorok Jezekilj.

 

U centru trga je obelisk, falusni simbol posvecen obozavanju Sunca. Vatikan je sagradjen na brdu gde je stajao hram boga Sunca Janusa. Mnogi drugi simboli obozavanja Sunca koriste se u katolicanstvu kao sto su halosi, paganski krstovi, munjeviti vijci..

Prve forme obeliska stvorene su u ranom dinastičkom periodu Egipta i smatra se da je upravo njihova izgradnja bila jedna vrste pripreme za kasniju gradnju piramida.

Obelisci ,uvek izgrađvani od jednog komada kamena ,monolitni,predstavljali su , živo božanstvo, vitalnost i besmrtnost faraona .Stajali su u paru,jedan pored drugog,sto je bio odraz egipatskog koncepta dualiteteta i ravnoteze.

Originalan egipatski naziv obeliska jeste “Tekenu“, što znači “probijati nebo“ili “proboj neba“,dok se naziv obelisk prvi put pojavljuje u Heroditovim spisima i povezan je sa simbolikom dugačkog drvenog komada koji je sluzio za kuvanje. Svoj procvat ,kao monolitne, gradjevine obelisci dozivljavaju u Novom kraljevstvu Egipta kada je obelisk kao objekt predstavljao ritulani hram za koji se smatralo daje naseljen duhom boga za kojeg je podignut.Faraon Thutmose , u doba Novog
Kraljevstva ustanovio je ritualne ceremonije sa ponudama hramovima.Sami kraljevi imali su veliku odgovornost ,ali i učešće u izgradnji obeliska.Obred “istezanja vrpce“ predhodio je početku izgradnje obeliska i obavljao ga je sam kralj uz pomoc Seshate ,boginje pisanja i merenja,koji je za cilj imao da ojaca kraljevu centralnu i jedinstvenu ulogu u konstrukciji,

Kulminaciju u obožavanju Sunca Egipat je doživeo sa vladavinom faraona Amenhotep,koji je razvio beskompomisni monoteizam ,prema vladavini Sunca,čime je postovanje svih ostalih bogova potisnuto.Bog Ra ,personifikovan kao Aten, bio je ne samo vrhovni bog ,već i svemir koji je stvorio sam sebe.Obožavanje Sunca za vreme vladavine ovog faraona bilo je toliko da su hramovi ostalih bogova napusteni,slike razbijene a prihodi umanjeni.Ovaj fanatizam u obozavanju Sunca nije preziveo faronovu smrt,jer je njegov naslednik Tutankamon ,obnovio napustene hrmove ,okrivljujuci i za ekonomski kolpas kraljevsta, upravo ovo nepostovanje ostalih bogova.

Ezoterična učenja nam govore o drugacijem poreklu obeliska.Boga Ozirisa je ubilo protivničko božanstvo i iseklo ga na 14 delova.
Njegova žena Izis je pronasla sve ove delove osim jednog, genitalnog organa ,falusa koji mora rekonstruisati magijom .
Od tog trenutka ona je stvorila kult obozavanja Ozirisovog genitalnog organa, poznatiji kao kult plodnosti.

Tekstovi i mit o Ozirisu ,vrlo često se nalaze pronađeni u piramidama faraona u kojima su sahranjivani,koji je u potpunosti uključen u vladavinu i zagrobni život.Obožavanje i pronalaženje egipatskih artefakta širom sveta ,koji se nalaze ispred hriscanskih ali i islamskih verskih objekata,postavlja pitanje da l su savremene religije nastavak obožavanja kulta Sunca ,muškog stvaralačkog principa ,koji je bio svojstven starom Egiptu?
Letnji solisticij 2018.Slava Suncu.

Fejsbuk Komentari
Diona Nyx | Urednik
Diona Nyx | Urednik
Posvećenik i praktičar zapadne hermetičke tradicije
RELATED ARTICLES

OSTAVI ODGOVOR

Molimo unesite svoj komentar!
Molimo vas unesite vaše ime ovde

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments

Dragana Pavlovic on Čarolija za ispunjenje želje
Ksenija on Mesečeva voda
Jelena on Mesečeva voda